İçeriğe geç

TERS BAĞLANTI İLE MAKRO FOTOĞRAF ÇEKMEK

Ters bağlantı aparatı nedir ne işe yarar? 

Merhabalar, ters bağlantı aparatı 18-55mm lensi Makro objektife çevirir.Peki bu nasıl oluyor bildiğimiz üzere 18-55mm geniş açılı Zoom kit objektiftir. Ters bağlantı aparatı bize lensi makineye ters bağlayarak lensin geniş açılı yapısını bir büyüteç gibi kullanarak Makro objektife çevirir. Yani işler tam tersine dönüyor. Mesela örnek verecek olursak; kapı deliğinden dışarı baktığımızda dar alanı bile çok geniş şekilde görebiliriz fakat dışarıdan baktığımızda kapıdan bakanın gözü çok büyük görünür. Burada da sistem aynı fakat kapı yerine fotoğraf makinesi var.

Ters bağlantı aparatını internetten kolaylıkla bulabilirsiniz burada önemli olan lensin çapıdır Mesela benim kullandığım Nikon 18-55 lens çapı 52 milimetredir ters bağlantı aparatı alırken lensin çapına dikkat ediniz illaki 18-55 olmasına gerek yok başka lens İçinde alabilirsiniz fakat milimetre değeri ne kadar düşerse büyütme oranı o kadar artar. Yani 50 milimetre de alacağınız görüntüyle 18 milimetre de alacağınız görüntü farklıdır 18 mm de daha büyük görünür.

DİKKAT ETMEMİZ GEREKEN NOKTALAR NELERDİR?

Bağlantı aparatımızı aldık, makinemize lensi ters olarak bağladık peki şimdi ne yapıcaz. Eminim sizde benim gibi vizörden ilk baktığınızda kapkaranlık bir ortam göreceksiniz. Bunun nedeni manuel olmayan lensler makinadan çıkarıldığında diyafram en kısık haline otomatik olarak geri geliyor (f/29 veya f/32)

Peki bunu çözmek için ne yapa biliriz. İnternetten ufak bir araştırma yaptığımda; livevive ( ön izleme ) modundayken diyaframı 13 veya 14 gibi bir değere getirip makina açık halde çıkarıldığında lensin arka kısmında bulunan diyafram tırnağının kilitlendiği söylüyorlar. Fakat ben bunu bir çok kez denememe rağmen başaramadım. Bunun yerine aşağıda ki fotoğrafta görüleceği üzerine tırnağın yanına kürdan sıkıştırdım. Bu da diyaframı ortalama bir değere getirdi.

Fakat burada dikkat etmeniz gereken nokta tırnağı sonuna kadar getirmeyin. Eğer sonuna kadar getirirseniz diyafram en açık haline gelecek ( f/3,5 gibi). Bu durumda netlik alanının tam ortada ince bir çizgi gibi olmasına neden olacak. Eğer güçlü bir ışık kaynağı bulursanız bunlara gerek kalmayabilir.

Elinizden geldiği ölçüde tripod kullanın. Çünkü lensi ters bağladığımız için otomatik netleme yapan lensimiz tamamen manuel olacak. Burada da netlemek için bir çok deneme yapmamız gerekiyor. Tripod kullanırsanız eğer makinayı sabitleyip nesneyi hareket ettirdiğinizde netleme noktasını daha kolay bulabilirsiniz. Tripodun bir diğer kolaylığı ise kısık diyaframda az ışık geleceğinden dolayı uzun pozlama yapmamıza olanak sağlar.

Şimdilik benden bu kadar. Bende tamamen yabancı olduğum bu tekniği deneme yanılmayla öğreniyorum ve tecrübelerimi buraya aktarıyorum. Eğer sizde böyle fotoğraf çekmek istiyorsanız hiç beklemeyin bir an önce deneyin. 20 – 30 TL gibi bir aparat ve burun kıvırdığımız 18-55 mm lens ile ortaya çıkan eğlenceli görüntülere sizde şaşıracaksınız. Günleriniz güzel, ışığınız bol olsun…

Leblebi
Küp Şeker
Yosun
Gözlük Bezi
Kuru Üzüm
Pilot Kalem
Tarih:Uncategorized

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir