İçeriğe geç

Kızılötesi Fotoğraf çekiminde karşılaşılan teknik sorunlar

Merhabalar, size bu yazımda Kızılötesi fotoğraf çekiminde karşılaşılan teknik sorunlardan bahsetmek istiyorum.

Kızılötesi fotoğraf çekiminde bütün her şeyi her adımı doğru yapsak bile bazen istediğimiz fotoğrafı elde edemiyoruz. Bunun 3 sebebi vardır;

  1. Filtre
  2. Lens
  3. Fotoğraf Makinesi

1.Filtre

Filtreden kaynaklı sebeplerin başında filtrenin kalitesidir. Bazen duyulmadık bilinmedik markada bir filtre ile çekim yapıldığında istenilen renklerde veya istenilen kalitede çekim yapamıyor olmamızdır. Piyasada satılan filtreler çin malları dahil (bu konuda da baya bi yol katettiler ) pek karşılaşmadım ama filtre seçimize mutlaka dikkat edin. Bunu zaten Kızılötesi Fotoğrafçılıkta Filtre Seçimi yazımızda ele almıştık. Buradan inceleyebilirsiniz.

2.Lens

Lenslerin farklı element ve yapısından dolayı çeşitli sorunlarla karşılaşabiliyoruz. Bu sorunlar çekim yaparken veya çekim yaptıktan sonra işleme aşamasında karşımıza çıkabilmektedir. Biraz daha konuyu açacak olursak; çekim aşamasında bir lensde çekim yaptığımız ayarlarla başka bir lensde aynı görüntüyü alamayabiliriz. Bu çekim aşamasında karşılaşabileceğimiz sorundur. İşleme aşamasında karşılaştığımız sorun ise (bizzat başıma gelmiş bir sorundur) fotoğrafta renk kümelerin belli bir yerde oluşmasıdır.

Nikon D80 720nm
Sigma 18-50 2,8-4,5 DC OS HSM
f/9, 1/320 sec, iso 100, 18 mm

Yukarıda ki fotoğrafta göreceğimiz üzere çekim ve işleme aşamasında bütün her şeyi doğru yapmamıza rağmen fotoğrafı işledikten sonra lensin yapısından kaynaklanan fotoğrafın orta noktasında farklı bir renk kümesi oluştu.

Filtre ile çekimde nadiren karşılaşılan bir durum olsa da bu fotoğraf 720 nm modifikasyon edilmiş Nikon D80 fotoğraf makinesi ile çekilmiştir. Daha sonra deneyerek gördüğümde çekim yaptığım lensin filtre çapının büyük olmasından dolayı kaynaklandığını gördüm. Aynı sorun Sigma 10-20 ile çekim yaptığımda da karşıma çıktı. Filtre çapı küçük olan Nikon 18-55 ve Nikon 50 mm ile çekim yaptığımda böyle bir sorun olmadı. Makinelerde modifikasyon işlemlerinden sonra bunun gibi veya keskinlik, odaklanma gibi sorunlarla karşılaşabiliyoruz.

3.Fotoğraf Makinesi

Burada karşılaşabileceğimiz sorun ise Kızılötesi filtre ile çekimde DSLR fotoğraf makinelerinde sensörün önünde bulunan Low Pass filtreden kaynaklanmaktadır.

DSLR fotoğraf makinesi sensörünün bileşenleri

Yukarıda ki fotoğrafta da görüldüğü üzere DSLR makinelerin sensörlerin önünde kızılötesi ışığı engelleyen Low-Pass filtreler bulunmaktadır. Bazı fotoğraf makinelerinde bulunan bu filtrelerin Kızılötesi ışığı engelleme kabiliyeti yüksek olduğu için Kızılötesi fitre ile fotoğraf çekimini zorlaştırmaktadır. Bu sorunla karşılaştığımızda pozlama değerlerimiz yetersiz kalarak istediğimiz fotoğrafı elde edemiyoruz veya elde edilen fotoğraflar tatmin edici sonuçlar vermiyor.

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz ki Kızılötesi Fotoğrafçılıkta karşımıza bu gibi sorunlar çıkabilir. Bu sorunları deneme-yanılma yöntemiyle veya başka bir fotoğrafçının çektiği fotoğraflarla karşılaştırarak öğreniyoruz. Umarım bu gibi sorunlarla karşılaşmazsınız. Sizde karşılaştığınız sorunları aşağıda ki yorumlar kısmından yazarak katkıda bulunabilirsiniz. Işığınız bol olsun, başka bir yazıda buluşmak dileğiyle… Sağlıcakla kalın, hoşçakalın…

Tarih:Uncategorized

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir