İçeriğe geç

Kızılötesi Işık Nedir?

Kızılötesi ışık, Görünen ışıktan daha uzun dalga boyuna sahip elektromanyetik ışıktır, bu yüzden çıplak gözle görünmez. Dalga boyu 700 nanometre ile 1 milyon nanometre arasında, frekansı 430 THz-300GHz arasındadır. Bu dalgaboyunda ki Kızılötesi dalgaları insan gözü görmez.Çünkü İnsan gözünde ki görme hücreleri 400 nanometre ile 700 nanometre arasına duyarlıdır.


Elektromanyetik Tayf

Kızılötesi Işığın Tarihçesi

Kızılötesi ışık, 1800 yılında astronom Sir William Herschel tarafından keşfedildi. William Herschel görünür bölgedeki renklerin sıcaklık farklarını ölçmek için bir deney düzeneği hazırlamıştır. Her bir rengin net şekilde görüldüğü yerlere termometreler yerleştirmiş ve kırmızı renge yaklaştıkça sıcaklığın arttığını görmüştür. Bununla birlikte kırmızı rengin dışına, diğer bir deyişle görünür bölge sınırının dışına çıktığında daha da sıcak bir bölge olduğunu farketmiştir. Böylece kızılötesi (infrared) ışık keşfedilmiştir.


Sir William Herschel Deney

Güneş’ten dünyaya ulaşan toplam enerjinin yarıdan fazlası, Kızılötesi ışıktır.

Güneş’ten gelen enerjinin büyük kısmı kızılötesi ışık şeklinde Dünya’ya gelir. Bu enerjinin 527 watt’ı kızılötesi ışık (%53), 445 watt’ı görünür ışık (%44) ve 32 watt’ı ise ultraviyole ışıklardır (%3). Kızılötesi ışık endüstriyel, bilimsel, askeri ve tıbbi uygulamalarda kullanılır.


Güneşten gelen ışık kaynakları

Kızılötesi ışık, güneş, ısı lambaları (Ufo), sıcak su şişeleri, buhar radyatörleri ve akkor ampulleri dahil ısı veren hemen tüm materyallerden yayılır.

Kızılötesi Işığın Kullanım Alanları

 • Gece Görüş Sistemleri: Kızılötesi aydınlatma kullanan gece görüş cihazları, gözlemci saptanmadan insanların veya hayvanların gözlemlenmesine izin verir. Termografi ile karıştırılmamalıdır.
 • Termografi: Kızılötesi görüntüleme kameraları, yalıtımlı sistemlerde ısı kaybını tespit etmek, cildin değişen kan akışını izlemek ve elektrikli cihazın aşırı ısınmasını tespit etmek için kullanılır.
 • İnfrared Takip (Güdüm) Sistemleri: Sıcak cisimler kızılötesi işın yayar, ısı güdümlü füze sistemleri bu ışınları takip ederler.
 • Isıtma: Bazı elektrikli sobalar (ufo tipi). Işının dalga boyu ve frekansı sobanın verimliliğini etkiler.
 • İletişim: Uzaktan kumandalar (IR kumanda) ve bilgisayar sistemleri (infrared LED’ler kullanılır).
 • İnfrared Spektroskopi: Atomlar arasındaki bağların titreşim özelliklerinden yararlanılarak moleküllerin tanınması ve saflığı anlaşılması sağlanır.
 • Meteoroloji: Meteoroloji uydularının çektiği termal fotoğraflar ile hava tahminleri yapılabilir.
 • Klimatoloji: Dünyada uzun vadede gelişebilecek iklim değişiklikleri tahmin edilebilir.
 • Astronomi: Kızıl ötesi dalga boylarında görüntüleme, yıldızlararası tozla gizlenmiş nesnelerin gözlemlenmesini sağlar.
 • Sanat Tarihi: Infrared reflektogramlar ile resmin altındaki başka resimler tespit edilebilir.
 • Biyoloj: Bazı organizmaların kızılötesi (ısı) algılayıcılara sahip olduğu düşünülmektedir. Örneğin, çıngıraklı yılan, piton yılanı, boa yılanı, vampir yarasa, bazı böcekler ve kelebekler, kan emici böcekler.
 • İyileştirme Amaçlı Kullanım: Kemoterapiye bağlı ağızda oluşan aftlarda, herpes (uçuk) tedavisinde, merkezi sinir sistemi tedavisinde yaralı olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur.
 • Kozmetik Amaçla Kullanım: Kızılötesi ışınlar cilde 3-4 mm’ye kadar nüfuz eder, kan dolaşımını artırır. Cildin derin olarak ısınmasıyla ter salgılanması artar, sonucunda ölü hücrelerin atılması sağlanır. Cilt gözenekleri açılır ve cilt esnekliği, pürüzsüzlüğü sağlanır. Kepek, akne, siyah nokta azalır.
Tarih:Uncategorized

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir